The BAS70-05W is a Silicon Schottky Diode.
Parametrics
BAS70-05W absolute maximum ratings: (1)Diode reverse voltage: 70 V; (2)Forward current: 70 mA; (3)Surge forward current: 100 mA at t ≤ 10ms; (4)Total power dissipation: 250 mW at TS ≤ 90℃; (5)Junction temperature: 150 ℃; (6)Operating temperature range: -55 to 125 ℃; (7)Storage temperature: -55 to 150 ℃.
Features
Diagrams
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
BAS70-05W
BAS70-05W
Other
Data Sheet
Negotiable
BAS70-05W,115
BAS70-05W,115
NXP Semiconductors
Schottky (Diodes & Rectifiers) DIODE SCHOTTKY
Data Sheet
BAS70-05WFILM
BAS70-05WFILM
STMicroelectronics
Schottky (Diodes & Rectifiers) 70mA 70 Volt