The RTL030P02 is a DC-DC Converter.
Parametrics
RTL030P02 absolute maximum ratings: (1)Drain-source voltage:-20V; (2)Gate-source voltage:±12V; (3)Drain current:Continuous:±3A, Pulsed:±12A; (4)Total power dissipation:1W; (5)Channel temperature:150℃; (6)Range of Storage temperature:-55℃ to +150℃; (7)Source current(Body diode):Continuous:-0.8A, Pulsed:-12A.
Features
RTL030P02 features: (1)Low on-resistance(80mΩ at 2.5V) ; (2)High power package; (3)High speed switching; (4)Low voltage drive (2.5V).
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 RTL030P02TR |
 ROHM Semiconductor |
 MOSFET P-CH 20V 3A |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 RTL020P02TR |
 ROHM Semiconductor |
 MOSFET P-CH 20V 2A TUMT6 |
 Data Sheet |
 RTL030P02TR |
 MOSFET P-CH 20V 3A |
 RTL035N03TR |
 MOSFET N-CH 30V 3.5A TUMT6 |