The MX27C1000DC-70 is a 5V only, 1M-bit, One Time Programmable Read Only Memory. It is organized as 128K words by 8 bits per word, operates from a single + 5 volt supply, has a static standby mode, and features fast single address location programming. All programming signals of MX27C1000DC-70 are TTL levels, requiring a single pulse. For programming outside from the system, existing EPROM programmers may be used. The MX27C1000DC-70 supports an intelligent fast programming algorithm which can result in programming time of less than thirty seconds.
Parametrics
MX27C1000DC-70 absolute maximum ratings: (1)Ambient Operating Temperature: -40℃ to 125℃; (2)Storage Temperature: -65℃ to 125℃; (3)Applied Input Voltage: -0.5V to 7.0V; (4)Applied Output Voltage: -0.5V to VCC + 0.5V; (5)VCC to Ground Potential: -0.5V to 7.0V; (6)A9 & Vpp: -0.5V to 13.5V.
Features
MX27C1000DC-70 features: (1)128K x 8 organization; (2)Single +5V power supply; (3)+12.5V programming voltage; (4)Fast access time: 45/55/70/90/100/120/150 ns; (5)Totally static operation; (6)Completely TTL compatible; (7)Operating current: 30mA; (8)Standby current: 100uA.