The M27W201-80F6 is a low voltage 2 Mbit EPROM offered in the two range UV (ultra violet erase) and OTP (one time programmable). It is ideally suited for microprocessor systems requiring large data or program storage and is organised as 262,144 by 8 bits. The M27W201-80F6 operates in the read mode with a supply voltage as low as 2.7V at –40 to 85℃ temperature range. The decrease in operating power allows either a reduction of the size of the battery or an increase in the time between battery recharges.
Parametrics
M27W201-80F6 absolute maximum ratings: (1)Ambient Operating Temperature: –40 to 125 ℃; (2)Temperature Under Bias: –50 to 125 ℃; (3)Storage Temperature: –65 to 150 ℃; (4)Input or Output Voltage (except A9): –2 to 7 V; (5)Supply Voltage: –2 to 7 V; (6)A9 Voltage: –2 to 13.5 V; (7)Program Supply Voltage: –2 to 14 V.
Features
M27W201-80F6 features: (1)2.7V to 3.6V low voltage in read operation; (2)ACCESS TIME: 70ns at VCC = 3.0V to 3.6V, 80ns at VCC = 2.7V to 3.6V; (3)PIN compatible with M27C2001; (4)low power consumption: 15μA max Standby Current, 15mA max Active Current at 5MHz; (5)programming time 100μs/byte; (6)high reliability CMOS technology: 2,000V ESD Protection, 200mA Latchup Protection Immunity; (7)electronic signature: Manufacturer Code: 20h, Device Code: 61h.