The BZX84C27-7-F is a surface mount Zener diode.
Parametrics
BZX84C27-7-F absolute maximum ratings: (1)Forward voltage, VF: 0.9V; (2)Power dissipation, Pd: 300mW; (3)Thermal resistance, junction to ambient air, RJA: 417℃/W; (4)Operating and storage temperature range, TJ, TSTG: -65 to +150℃.
Features
BZX84C27-7-F features: (1)Planar die construction; (2)350mW power dissipation; (3)Zener voltage from 2.4V to 39V; (4)Ideally suited for automated assembly processes; (5)Lead free/RoHS compliant; (6)Qualified to AEC-Q101 standards for high reliability.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 BZX84C27-7-F |
 Diodes Inc. |
 Zener Diodes 27V 350mW |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 BZX83C2V7 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 BZX84 |
 Other |
 Negotiable |
 BZX84A |
 BZX84-A10,215 |
 NXP Semiconductors |
 Zener Diodes Diode Zener Single 10V 1% 250mW 3-Pin |
 BZX84-A11,215 |
 NXP Semiconductors |
 Zener Diodes Diode Zener Single 10.955V 250mW 3-Pin |
 Zener Diodes Diode Zener Single 12V 1% 250mW 3-Pin |